Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Portræt af Frederik Christian Lund (1826–1901). Sign. C. Bloch 1862. Bly og sepia på papir. Bladstørrelse 27,5×19. Uindrammet.
For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.
Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 9, omtalt s. 27, afb. s. 27. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.
Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. No. A 4).
Malerne Frederik Christian Lund og Carl Bloch kendte hinanden fra akademiårene på Det Kongelige Danske Kunstakademi, en relation der blev yderligere forstærket, da de to mødtes i Italien. Tilskyndet af samværet med Carl Bloch i Rom 1862–64 og dennes succes som historiemaler søgte Lund i de efterfølgende år at etablere sig som historiemaler, uden at han dog var i stand til at bibringe sine motiver Blochs sans for dramatisk iscenesættelse. Den nationalkulturelle oprustning efter 1864 gav Lund en række større bestillingsarbejder, bl.a. til Frederiksborgmuseet og Viborg Domkirke.
Monteret på pap. Papiret er gulnet en smule. Fugtpletter.
18 bud