Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
Øreklapstol betrukket på ryg, sider og løse hynder med sort skind, omvendt pyramideformede ben af riopalisander. Model V11. Udført hos Holger Christiansen, Aarhus. 1960'erne.
Købt af nuværende ejers forældre, ca. 1968
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med ridser, mærker og krakeleringer. Sædehynder med uoriginalt skum. Ben med finérskader. Hul i skindet på ryggen. Ryghynde med åbne syninger.
Moderne kunst og design, 14. april 2020