Thomas Arge (f. Torshavn 1942, d. sst. 1978)
Parti fra Sørvåg, Færøerne. Sign. Th. Arge-65. Olie på lærred. 55×64. Uindrammet.
Udstillet: Listasavn Føroya, Tórshavn, 2015. Proveniens: Erhvervet fra kunstneren i 1970. Siden i familiens eje.
En lille afskalning. Herudover original stand.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 13. juni 2023