1926/​851

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Lænestol med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med brun uld. Udført for FDB.

NB: Tekst rettet 20/5–19.

Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 25. juni 2019

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag