1926/851
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Lænestol med ben af eg. Sæde, sider og ryg betrukket med brun uld. Udført for FDB.
NB: Tekst rettet 20/5–19.
Brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 25. juni 2019
Vurdering
Hammerslag