1951/6
Dobbeltkapslet lommeur i kasse af 14 kt. guld, emaljeret urskive med arabertal og sekundviser, kæde af 14 kt. guld medfølger. Vægt ca. 100 og 51 gr. 20. årh.s begyndelse. Diam. 5,2.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gravering. Værket fungerer ikke.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag
10 bud