Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. 10 sæt dørgreb og dørskilte af messing. Formgivet 1958 for SAS Royal Hotel i København. (10)
Bestående af: 10 sæt dørgreb, L. ca, 10,5–11. 10 sæt dørskilte med vrider og “optaget”-skilt, L. 20. Diverse tilhørende beslag og skruer.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser, iret metal, hak, pletter og mærker. Nogle dele med håndskrevne cifre. Ca. to greb går ikke at “åbne”, en går ikke at “lukke”. En dørskilt mangler “stang” ved optaget-skilt.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024