12040/53
Emil Jensen (f. 1905, d. 1973)
“Gasværk med figurer”. Sign. Emil J 1971. Olie på lærred. Lysmål 38×41. Rammemål 45×48.
Bog om kunstneren medfølger Erik Johnsen: Maleren Emil Jensen.
Kunst, antikviteter & design, 1. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag