Fransk kårde omkring 1820 for højerestående officer i skede monteret i forgyldt messing. Knap i form af hjelm, greb i rillet perlemor, asymmetrisk nedadbøjet stikplade dekoreret med sejrsgudinde, ca. 82 cm. lang enægget blåneret delvist forgyldt klinge i sort læderskede med to beslag. Med kården porte epee i guld og blåt. (1)
Proveniens: Kurt Bang Petersen.
Klingen lettere plettet, skedens læder noget krakkeleret.