Jean Dufy (f. Le Havre 1888, d. Boussay 1964)
Udsigt til Stockholms slot og Riddarholmskirken. Sign. Jean Dufy samt dedikeret. Pen på papir. Lysmål 26×42.
På bagsiden en erklæring angående tegningens proveniens underskrevet Ludvig Neergaard.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Håndteringsmærker i form af folder og enkelte flænger.
Moderne kunst og design, 12. maj 2015