Friedrich Koechli (, Skt. Petersborg 1896-1903)
Fire russiske kongelige skjorteknapper i gammel-russisk stil, prydet med facetslebne granater, monteret i 18 kt. guld. Ca. 1900. Tilsyneladende ustemplet. Diam. 1. L. (inkl. øsken) 1,2. I original æske fra Friedrich Koechli, Skt. Petersborg. To senere bøjler, sålede at knapperne kan bruges som dobbelte manchetknapper, medfølger. (7).
Proveniens: Gave fra Kejserinde Dagmar af Rusland til hendes nevø, Prins Harald af Danmark (1876–1949), Christian X's yngre broder. Prins Harald har selv noteret giveren og datoen herfor i æsken, nemlig “T. Minny 18/10 00”. Tante Minny var Kejserinde Dagmars kaldenavn i den kongelige familie.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017