2132/​934

Arthur Salm (f. Køln 1904, d. Chicago 1988)

“The Crown Salad Bowl Set” m.m. Samling skåle og skrivebordsgarniture af rustfrit stål. Delvist sign. monogram. Udført i Sverige og Japan. Diam. 12–22. (15)

Bestående af:

“The Crown Salad Bowl Set”: To salatskåle samt 10 mindre skåle. Formgivet 1968.

“The Crown bonbonniere”: Skål med afvigende dekoration. Formgivet 1968.

“The Crown Desk Set”: Lup samt brevkniv. Formgivet 1967.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK