2033/524
Gudmund Hentze (f. Næstved 1875, d. Frederiksberg 1948)
Kunstnerens selvportræt med en nøgen model siddende på sit skød. Sign. Gudmund Hentze 1920. Olie på elfenben i ramme af forgyldt sølv. Diam. 12.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 11. august 2020
Vurdering
Hammerslag