Caroline Amalie Müller (f. København 1843, d. sst. 1923)
Parti med personer og hestetrukken sporvogn ved Sankt Peders Mølle på Helmers Bastion. Sign. C. A. M. 1884. Olie på lærred. 25,5 × 35,5.
Nærværende værk relaterer til maleriet “Møllen på Helmers Bastion, Vestervold” med samme motiv, dateret 1879, som findes på Københavns Museum (inv. nr. Aa:100×0001).
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021