2415/21
Dansk rokoko kandisskål af sølv, indvendig forgyldt, skævknækket form, fliget toprand, to hanke, på fire svungne ben med blade. Mester Eiler Mortensen, København 176? Vægt 332 g. L. 22,5 cm.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive enkelte ridser og mærker samt slidt forgyldning.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag