2138/​418

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Høj opsats af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster samt fire lyseholdere. Dekoreret med polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram 73, V. 15. Danmark. H. 41,5.

Fremstår med alders- og brugsslitage i bunden af skål.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021

Vur­dering

4.000–5.000 kr

Hammerslag

12.500 kr

37 bud

12.500 kr
12.000 kr
11.500 kr
11.000 kr
10.500 kr
10.000 kr
9.500 kr
(Autobud) 9.000 kr
8.500 kr
(Autobud) 8.000 kr
8.000 kr
7.500 kr
7.000 kr
6.500 kr
6.000 kr
5.500 kr
5.000 kr
4.800 kr
4.600 kr
(Autobud) 4.400 kr
4.200 kr
(Autobud) 4.000 kr
3.800 kr
(Autobud) 3.600 kr
3.400 kr
(Autobud) 3.200 kr
3.000 kr
(Autobud) 2.900 kr
2.800 kr
2.700 kr
(Autobud) 2.600 kr
2.500 kr
2.400 kr
(Autobud) 2.300 kr
2.200 kr
2.100 kr
2.000 kr