2138/418
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Høj opsats af lertøj, modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster samt fire lyseholdere. Dekoreret med polykrome glasurer på lysegrå base. Sign. monogram 73, V. 15. Danmark. H. 41,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage i bunden af skål.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021
Vurdering
Hammerslag
37 bud