Johannes S. Kjarval (f. Efri-Ey 1885, d. Reykjavik 1972)
Parti fra Borgarfjord. Sign. Kjarval 1921. Akvarel på papir. Lysmål 28,5×40.
Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Farver let falmede. Papir gulnet. Undersøgt i ramme.
1066226 |