1831/28
Fransk bombéformet kommode af nøddetræ, front med fire skuffer prydet med beslag af bronze, top med plade af marmor. Rococoform 19. årh.s anden halvdel. H. 86. B. 125. D. 65.
Mindre finérskader. Enkrlte evner i træet. Plade med mindre afslag på bagkant.
Ældre malerier og møbler, 30. juli 2018
Vurdering
Hammerslag