2010/696
Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)
To cirkulære bordkandelabre af sterlingsølv, hver med seks skråtstillede lysholdere. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Med årskoder hhv. Q9=1966 og O9=1964. Samlet vægt 448 g. H. hhv. 8 og 9,3. Diam. hhv. 19,7 og 32. Lystyllers indv. diam. 1,4. (2)
Almindelig brugspatina, herunder lette overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag