872/​874

Robert Rauschenberg (f. Port Arthur, Texas 1925, d. Captiva Island 2008)

“Harvest” (Runts), 2007. Sign. Rauschenberg 2Kx7. På bagsiden anført 207.023 PW 45664. Pigment transfer på polylaminate. 150×183. Uindrammet.

Udstillet: “Robert Rauschenberg - Three Decades”, Faurschou Beijing, 2007–2008, gengivet i kataloget side 41. Udstillet: “Robert Rauschenberg-Runts”, Galleri Faurschou, København, 2010. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

1.200.000–1.500.000 DKK

Hammerslag

1.160.000 DKK