1625/​859

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kohornstolen”. Armstol af massiv mørkbejdset eg, med indlægninger i ryg. Sæde udspændt med spanskrørsflet. Model JH 505. Formgivet 1952. Udført ca. 1970 hos snedkermester Johannes Hansen, København, med metalskilt herfra.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 26. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 26. sept.-12. okt. 1952.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, 1987, bd. 3, s. 212–213.

Litteratur: Johan Møller Nielsen: “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 76.

Litteratur: Noritsugu Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 114–115.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Flet med defekter. Mindre stødmærke/afslag på top af kopstykke. Stolen har stået fugtigt opbevaret.

Moderne kunst og design, 21. juni 2016

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK