2009/​1131

Viggo Wollny (, aktiv 1921-73)

Halskæde af 14 kt. guld og rosaguld. L. 44 cm. Vægt ca. 69,5 g.

Proveniens: Nobelpristageren Niels Bohrs hustru, Fru Margrethe Bohr.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker, 26. februar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

13.500 DKK

13.500 DKK
13.000 DKK