2009/1131
Viggo Wollny (, aktiv 1921-73)
Halskæde af 14 kt. guld og rosaguld. L. 44 cm. Vægt ca. 69,5 g.
Proveniens: Nobelpristageren Niels Bohrs hustru, Fru Margrethe Bohr.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag