Tina Enghoff (f. 1957)
Uden titel fra serien “Possible relatives”. Formentlig sign. på bagsiden. C-print i farver. Bladstørrelse 136×109.
Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren.
POSSIBLE RELATIVES var et udstillingsprojekt i Kunsthallen Nikolaj, 2004, der satte spørgsmålstegn ved opfattelsen af den velfungerende velfærdsstat. Udstillingen blev kurateret af Elisabeth Delin Hansen, direktør for Nikolaj.
Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 14. april 2020