2013/291
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra Hestø og Troldhoved, Færøerne. Sign. Em AP. Olie på malepap. 21×29.
På bagsiden et stempel fra kunstnerens dødsbo 1949.
Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
12 bud