1820/1703
Skibsklokke af bronzemalm. Støberi Tasteroe & Cie Leeuw-Saint-Pierre. 19. årh.s midte. Vægt ca. 34 kg. H. 25. Diam. 27.
Erhvervet af nuværende ejer fra fiskerfamilie i Vendsyssel.
Knebel mangler. Irret. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 17. maj 2018
Vurdering
Hammerslag