2444/​156

William Stuhr (f. Aalborg 1882, d. Skagen 1958)

Parti fra Skagen Strand. Sign. Will. Stuhr. Olie på malepap. 14×22,5.

Proveniens: Kong Christian X (1870–1947) og Dronning Alexandrine af Danmark (1879–1952), deres sommerresidens “Klitgaarden” ved Skagen; deres søn og svigerdatter, Arveprins Knud (1900–1976) og Arveprinsesse Caroline-Mathilde af Danmark (1912–1995), deres sommerresidens “Klitgaarden” ved Skagen; deres datter, Prinsesse Elisabeth af Danmark (1935–2018). Før hendes død overgik maleriet til dansk privateje, hvilket de har været indtil i dag.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?