903/​531

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“La Résistance”, 1978. Sign. på bagsiden Mortensen 31.III/78. Diptykon. Olie på lærred. 195×320 og 240×195. (2)

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn II: Billeddel”, København, 2001, fig. 473, gengivet side 331. Udstillet: Grønningen, København, 1979, kat. nr. 78.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag