Niels Hansen Jacobsen (f. Vejen 1861, d. sst. 1941)
Siddende kvinde. Usign. Unika skulptur af glaseret lertøj med sokkel af udskåret træ. H. inkl. sokkel 20.
Proveniens: Billedkunstner Nils Erik Gjerdevik (1962–2016).
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017