900/​12

Heinrich Hansen (f. Haderslev 1821, d. Frederiksberg 1890)

Riddersalen på Frederiksborg Slot, Hillerød. Christian IV sidder ved et bord omgivet af hoffolk og den unge kronprins Frederik(III) bag ham i lyseblå dragt. ved den store kamin i riddersalen. Ca. 1871. Sign. H.H. Copenhagen. Olie på lærred. 40×54.

Proveniens: Zar Alexander III af Rusland (1845–1894), regent fra 1881. Fortegnelse over dennes samling, Moskva 2012 nr. 348 (”Grand Duke Alexander Alexandrovich, The Collection of Documents”). Her er noteret, at Alexander III som storfyrste og tronfølger under sit besøg i Danmark sommeren 1871 bestilte maleriet direkte hos kunstneren til en pris af 600 rubler.

I det russiske katalog har maleriet titlen ”Riddersalen på Frederiksborg Slot i Danmark” og i følge etiket på blændrammen var maleriet en del af storfyrstens personlige kunstsamling i Anichkov Paladset, Alexander IIIs residens i Skt. Petersborg, og ophængt i Alexander Paladset i Zarskoe Selo.

Bruun Rasmussen auktion 513, 1988 nr. 50, afb. s. 22.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK