2048/703
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Stammekrone”. Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Stemplet No. 03520. Udført hos Louis Poulsen i 2003. Diam. 60.
Kun produceret i tre måneder frem til 31. december 2003. Billedet af den ophængte lampe er et arkivfoto.
Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Original emballage medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag