2142/754
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Et sæt på fire stole med stel af metal. Sæde samt ryg af rødlakeret træ. Model 3100. Formgivet 1952. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1993. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, afslag og hak i lakering.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud