Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Syv dele køkkentøj af kobber, indersider forsølvet. Hanke og låg af rustfrit stål. Udført hos Georg Jensen Design. (7)
Bestående af: 1 kasserolle H. inkl. hank 11. L. 31,5. Diam. 14. 1 kasserolle H. inkl. hank 18. L. 42. Diam. 20. 1 sauterpande H. inkl. hank 14. L. 47. Diam. 25. 1 gryde med låg H. inkl. låg 10,5. L. 22,5. Diam. 16. 1 gryde med låg H. inkl. låg 13. L. 27,5. Diam. 20. 1 stegepande L. 40,5. Diam. 22,5. 1 stegepande L. 48,5. Diam. 26,5.
Original brochure visende “Taverna”-serien medfølger.
Yderst sparsomme brugsspor.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
22 bud