Peter Tybjerg (f. 1944)
En stor oval vase af chamottestentøj, modelleret med smal munding. Dekoreret med gråhvid, mørkebrun og rødbrun glasur. Sign. Peter Tybjerg 1984. Unik. H. 44. B. 42. D. 23.
Almindelig brugsslitage. Fodrand med enkelte mindre afslag.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
25 bud