1509/512
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med svungne armlæn og ben af bejdset bøg, betrukket i sæde og ryg med gult møbelstof, ryg dybthæftet med knapper. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1930–1940erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben og armlæn med ridser og mærker. Højre armlæn med afslag nederst ved stel.
Moderne kunst og design, 24. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
28 bud