1509/​512

Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)

Lænestol med svungne armlæn og ben af bejdset bøg, betrukket i sæde og ryg med gult møbelstof, ryg dybthæftet med knapper. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk. 1930–1940erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben og armlæn med ridser og mærker. Højre armlæn med afslag nederst ved stel.

Moderne kunst og design, 24. februar 2015

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK

28 bud

60.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
(Autobud) 48.000 DKK
46.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 32.000 DKK
30.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
20.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK