Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med mørk gråblå, sort og lysegrå glasur, indvendigt med sort glasur. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt værkstedsmonogram. Unik. H. 13,2. Diam. 14.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurkrakeleringer ved fodrand.
Moderne kunst og design, 9. april 2024