905/116
Niels Simonsen (f. København 1807, d. Frederiksberg 1885)
Beduiner med deres heste holder hvil ved et klippefremspring i ørkenen. Sign. N. Simonsen. Olie på lærred. 28×37.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 60, 1955 nr. 20.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag