2417/​552

Fritz Hansen

Et sæt på ti armstole med stel lakeret træ. Sæde og ryg betrukket med rødt skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (10)

Proveniens: Danske Bank.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage/mindre defekter.

Moderne kunst og design, 23. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK