2432/​512

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

Fem barstole med cylinderformet trådstel af metal, betrukket med uld i forskellige farver. Model 250 S. Udført hos x-design. H. 82. (5)

Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 263.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Nogle pletter.

I Aarhus
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?