903/​646

Martin Bigum (f. København 1966)

“National Retreat (Dybbøl)”. Sign. Martin Bigum 95. Tusch, gouache og akvarel på papir. Bladstørrelse 29,5×41,5.

Proveniens: Galleri Faurschou, København. Erhvervet herfra af nuværende ejer. Maleriet med samme motiv, olie på lærred, 200×210, fra 1996, tilhører Arken - Museum for Moderne Kunst, Ishøj.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK