2444/​141

Hetsch efeuvase af porcelæn af porcelæn, udekoreret, hanke af biscuit. Den kongelige Porcelainsfabrik (dog umærket), 19. årh. H. 42 cm.

Tegnet af Christian F. Hetsch. (1830–1903). Var kunstnerisk leder ved Den kongelige Porcelænsfabrik 1855–71

Fremstår med alders- og brugsslitage. Brændingsfejl. Fremstår med nogen skævhed.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.350 DKK

7740 1.350 DKK
999663 (Autobud) 1.300 DKK
7740 1.250 DKK
999663 (Autobud) 1.200 DKK
7740 1.150 DKK
999663 (Autobud) 1.100 DKK
7740 1.050 DKK
999663 1.000 DKK