2442/323
Fem kinesiske snusflasker, bestående af en snusflaske af porcelæn dekoreret med drage og mærke under bund, én af jade med lågknop af koral, én af blålig stenart samt to af glas, den ene med hvidt overfang udskåret med drage og fohund, den anden med hinterglass-maleri. 20.-21. årh. H. 7–9,5. (5)
Koral knækket af låget.
Vurdering