Georg Emil Libert (f. København 1820, d. sst. 1908)
Vinterlandskab ved Egebæksvang med en mand og en hund. Sign. G. Emil Libert 89. Olie på lærred. 40×34.
Proveniens: Bruun Rasmussen Vejle auktion 836, 2008 nr. 702.
Retoucheringer samt enkelte mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. januar 2024