2425/​7507

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Portræt af Lauritz Prior (1840–1890). Sign. C. Bloch 1864. Bly, tusch og sepia på papir monteret på pap. Bladstørrelse 43×31,5. Uindrammet.

For besigtigelse, kontakt venligst personalet i Lyngby.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 11, omtalt s. 30, afb. s. 29. Brigham Young University Museum of Art, “Lasting Impressions: Etchings and Drawings by Carl Bloch”, 2018.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 6).

Under sit ophold i Rom delte den danske billedhugger Lauritz Prior atelier med den finske billedhugger Walter Runeberg (1838–1920), den norske billedhugger Brynjulf Bergslien (1830–1890) og den svenske billedhugger Frithiof Kjellberg (1836–1885). I den norske kunsthistoriker, Lorentz Dietrichsons (1834–1917) erindringsværk "Svundne Tider” (1896), berettes der om et særlig kammeratligt kunstnerfælleskab mellem de fire billedhuggere. Her fortælles om, hvordan de forlod atelieret efter arbejdet for, med Dietrichsons ord, at nyde »aftenens glæde« på et af de lokale osteriaer. Lauritz Prior følte sig hjemme i det fremmede og begejstringen for det skandinaviske sammenhold i Rom blev senere nedfældet i et brev til faren H. P. Prior: ”Alle var som brødre og søstre for hverandre og det gjorde usigelig godt”.

Papiret er gulnet en smule. Mindre fugtpltetter. Monteret i passepartout.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK

26.000 DKK
25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 18.500 DKK
18.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK