2006/589
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Oval saucekande med tilhørende sauceske af sølv med skafter af elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen, saucekande stemplet anno 1935. Samlet vægt 407 g. Saucekande; H. max. 9,4. L. 20,7. Sauceske: L. 18. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud