Arnold Krog (f. Frederiksværk 1856, d. 1931)
Aftenparti med en jæger, der betragter en flok flyvende ænder ved en sø. Sign. Arnold Krog 1897 og med dedikation “Til Jagtkammeraten J. F. Schalburg”. Olie på lærred monteret på træ. 43×37.
Retoucheringer. Afskalninger af forskellig grad.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. juni 2020
15 bud