2449/555
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj, dekoreret med hornglaserede motiver i mørkebrunt, blåt og grønt. Sign. HAK, stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 47. Diam. 27,5.
En ca. 14 cm. hårrevne gående fra øverste kant og ned. Enkelte glasurafslag samt overfladeridser på glasuren.
Vurdering