915/​123

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Småpiger til teselskab i Nordstuen i Anchers hus på Markvej, Skagen. Sign. A. Ancher 1919. Olie på lærred. 79×64.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 193, 1936 nr. 11. Hér købt af tømrermester Hans Pedersen. Sotheby's, 19th Century European Paintings, Drawings & Watercolours, 2. april 1998 nr. 148.

Anna Ancher malede interiører fra sit eget hjem på Markvej i Skagen adskillige gange, og i nærværende maleri er det Nordstuen, hun har brugt som ramme for et teselskab blandt en gruppe små piger i lyse sommerkjoler. Både Michael og Anna har malet flere værker fra denne stue, fx "Den lille Dagligstue mod Nord” af Anna Ancher solgt på Bruun Rasmussen auktion 763, 2006 nr. 2020.

Ingen har sagt det mere rammende om Anna Ancher og hendes forhold til farver end Oscar Björck: ”Hun er som et solskin og i hendes malerier findes noget, som ingen af os andre ejer i samme grad. En stille hengivenhed i opgaven og en kolorit, der er så mættet og saftig som en moden frugt.” (Oscar Björck i et brev i 1929 til museumsdirektør Karl Madsen).

I nærværende maleri har hun skabt et kraftfuld samspil mellem farver, bl.a. ved hjælp af komplementærfarverne rød/grøn i blomsterne i vindueskarmen, der træder klart frem. I det blå gardin har Ancher tilsat komplementærfarven orange sammen med strejf af lilla og lyserøde nuancer for at skildre lysindfaldet gennem det næsten transparente stof. Lyset falder også ind på pigerne om bordet, hvilket Ancher har fremhævet med tydelige, løse penselstrøg i lysere farver, og det skaber stemningen af en skøn sommereftermiddag i stuen.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

800.000–1.200.000 DKK

Hammerslag