2103/724
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med indridsede plantemotiver i relief. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 45.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte små glasurafskalninger. Øverste kants yderside med nogle reparationer.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
23 bud