2416/819
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Rund gulvkrukke af uglaseret stentøj. Sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 55. Diam. 35.
Alders- og brugsrelateret patina, herunder nogle overfladeridser og mærker, heraf nogle hidrørende fra afsmitning af malet overflade.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag