873/​1000

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Cylindrisk vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med sommerfuglevingeglasur. Sign. Salto, 20817. Kgl. P. H. 35.

Proveniens: Privat svensk samling, erhvervet af nuværende ejers familie slutningen af 1950erne/start 1960erne.

Sommerfuglevinge glasuren fremkom ved, at stentøjet først blev glaseret med sort olivin glasur og siden med Clair de Lune glasur. Den spirende stil er fremherskende i de arbejder som Salto formgav i sin tid hos Den Kongelige Porcelænsfabrik. Modellen formgivet i 1946.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY Keramikmuseum Danmark, modellen ill. s. 142. Modellen formgivet i 1946.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

250.000 DKK